Nošenje zaštitne maske na dečjem uzrastu
Preporuke stručnjaka u vezi mera prevencije od širenja koronavirusa uključuju korišćenje maski za lice na javnim mestima gde fizičko distanciranje nije moguće. Ta preporuka se sada odnosi i na decu stariju od dve godine. Mnoga evropska i američka pedijatrijska udruženja saglasna su sa ovom uzrasnom granicom, smatrajući da maske nisu bezbedne za korišćenje kod dece mlađe od dve godine. Roditelji su ti koji odlučuju da li će ovu meru sprovoditi kad su njihovi mališani u pitanju. Dakle, ako vam predstoji neodložna obaveza ili morate u kupovinu ili javni prevoz, gde deca neće moći da održe potrebnu fizičku distancu, možete odlučiti da i ona nose masku u tim situacijama.
U sredinama u kojima postoji značajan prenos koronavirusa verovatno postoji veliki broj asimptomatskih i pre-simptomatskih prenosioca, uključujući decu, tako da pokrivanje nosa i usta maskom, čak i ako niste bolesni, može pomoći da se uspori širenje virusa.
Iako su formalno uključeni u ciljnu grupu koja treba da nosi maske za lice, dete bilo kog uzrasta može biti više ili manje saradljivo u praktičnoj primeni ove preporuke. To donosi potpuno nove izazove za roditelje. U nastavku ovog teksta nudimo nekoliko saveta koji mogu biti od pomoći ukoliko odlučite da i vaše dete nosi masku kada je to potrebno.
Bilo da kupujete ili šijete pamučnu masku za lice, uključite mališana u taj proces. Mogućnost da samo izabere dizajn svoje maske ili tkaninu od koje će biti napravljena, detetu može umanjiti strah kada vidi masku na svom ili tuđem licu i olakšati stavljanje i nošenje iste.
Kada sa detetom razgovarate o nošenju maske, predstavite to kao pozitivno ponašanje kojim svi zajedno možemo da pomognemo i zaštitimo jedni druge. Ovakav pristup, takođe, čini čitav fenomen nošenja maski mnogo manje zastrašujućim. Ne zaboravite da pohvalite dete i da mu udelite kompliment dok nosi masku. Možete ga uporediti sa omiljenim superherojima iz crtanog filma ili sa svakodnevnim herojima poput medicinskih radnika. Pozitivna povratna informacija i pohvala učvršćuju poželjno ponašanje.
Ukoliko želite da dete sa entuzijazmom prihvati nošenje maske u situaciji u kojoj je to potrebno, možete osmisliti igru u kojoj ćete se pretvarati da ste porodica špijuna, nindži, superheroja ili bilo kojih likova koje vaše dete voli. Još jedan način da motivišete dete da pravilno nosi masku može biti sistem pravila i nagrada. Na primer, ko duže drži svoju masku na licu, a da je ne dodirne, može da odabere film ili aktivnost koju ćete porodično realizovati tokom večeri.
Da biste pomogli maloj deci da umanje strah od maski i da razumeju zašto je važno nositi ih, možete igrati igre uloga sa plišanim životinjama ili lutkom. Zadatak može biti da lutka izbegava dodirivanje ili skidanje maske dok idete u zamišljenu prodavnicu, lekarsku ordinaciju i slično. Dete tada može preuzeti ulogu odraslog koji će pohvaliti lutku za dobro ponašanje.
Nošenje maski za lice jedan je od načina da cela porodica učini nešto korisno za zajednicu u kojoj živi. Kao i fizičkim distanciranjem, tako pokazujemo da nam je stalo do drugih. Bez obzira na to da to da li je vaša roditeljska odluka da dete u rizičnim situacijama nosi masku ili ne, bavljenje ovom temom sa decom, razvija kod njih empatiju i brigu za sebe i druge.
U Predškolskoj ustanovi „HAPPY KIDS“ svakodnevno se poštuju sve propisane mere predostrožnosti. Naši mališani svakodnevno realizuju aktivnosti uz pomoć kojih razvijaju svest o značaju mera prevencije poput pravilnog pranja ruku, održavanja lične higijene, održavanja fizičke distance kad god je to moguće, dezinfekcije obuće i prostora u kome borave… Uz društveno odgovorno ponašanje i poštovanje propisanih mera predostrožnosti, stvaramo sredinu za zdravo i bezbrižno odrastanje naših mališana.