ZDRAVLJE NA USTA ULAZI!
Hrana koju konzumiramo ne ishranjuje samo naše telo, već i našu svest i um!
Biti izbirljiv prilikom jela je deo svakog detinjstva, zar ne?
Mnoge mame su se nebrojano puta srele sa situacijom da njihovo dete odbija da jede hranu, koju su satima spremale samo za svoje mezimče. Čini se da je većina roditelja pod stresom tokom obroka, često se pitajući da li njihova deca jedu dovoljno? Važno pitanje na koje se stalno traži odgovor jeste i da li se deca zdravo hrane? Sa ovim dilemama brojne porodice stalno vode bitku, ali treba znati da upravo roditelji u velikoj meri utiču na to da li će dete biti probirljivo kada je hrana u pitanju, te često prave greške, a da ih nisu ni svesni. Najlošija stvar je pustiti dete da jede šta hoće, koliko hoće i kada hoće. Veoma često dok su deca mala, roditelji im dozvoljavaju da uživaju u grickalicama i malim slatkim zalogajima ne bi li „samo bilo šta pojela“. Takođe, novogodišnji i božićni praznici koji nam upravo kucaju na vrata, predstavljaju zamke za sve kada je u pitanju zdrava ishrana. Teško da će bilo ko ostati imun kada su slatke đakonije u pitanju i da će konzumirati zdravu hranu. Kako odoleti izazovima?
Deca zapravo nemaju moć da neke aktivnosti kontrolišu, ali proces jela je jedna od prvih stvari koje mališani usvajaju i savladavaju. Roditelji mogu da im pomognu da još više uživaju u otkrivanju hrane, pružajući im dovoljno slobode, kada se radi o izboru onoga što jedu. Važno je u najranijem periodu odrastanja usmeriti dete na zdravu ishranu, ali to nekada deluje kao nemoguća misija. Ipak treba znati da započinjanje zdrave ishrane možda ne zvuči idealno, ali je svakako moguće!
Deci treba ponuditi širok asortiman namirnica, uključujući i one koje je prethodno odbilo da jede, ali u pozitivnoj atomosferi. Loše raspoloženje i stalno pridikovanje zbog probirljivosti kvari apetit i kod dece smanjuje želju za jelom. Potrudite se da se na stolu nalaze zdrave namirnice i omogućite detetu da samostalno bira i dobrovljno proba različite stvari i nauči da ih voli. Nemojte ograničavati mališanu izbor namirnica na Vaš izbor, jer su ukusi različiti i možete mu na taj način nametati hranu koja mu ne prija. Naročito je važno, da Vi kao roditelj budete dobar uzor svom mališanu. Da bi Vaše dete naučilo zdavo da se hrani treba prvo Vi da jedete zdrave i raznolike obroke.
Nekada mešanje namirnice, koju dete odbija, sa onom omiljenom može pomoći da se pomogne detetu u prihvatanju ukusa.
Pokušajte da napravite pire od dinstanog povrća, koji ćete pomešati sa integralnom testeninom ili eksperimentišite sa Vašim omiljenim morskim plodovima. Ako su Vaša deca ljubitelji testa, mafine ili peciva možete obogatiti ukusnim, a istovremeno zdravim sastojcima tako što ćete u njih staviti banane, šargarepe i tikvice. Pored dovitljivosti kada je u pitanju kombinovanje hrane, upotrebite malo mašte i kreativnosti prilikom pripremanja jela.
Servirajte obrok na zanimljiv način, koji će mališanima privući pažnju.
Dopustite mezimčetu da Vam pomogne prilikom pripreme jela, jer ćete na taj način detetu ukazati na proces spremanja hrane, a njegova zainteresovanost i nestrpljenje da degustira jelo koje je pripremalo će biti sve veće. Od obične pripreme obroka, napravite zabavnu aktivnost edukativnog karaktera. Vreme koje predodredite za jelo, ujedno možete iskoristiti i kao vreme za uživanje, a sam trenutak učiniti posebnim.
Deca se osećaju lagodnije i sigurnije kada imaju jasna pravila i uspostavljenu rutinu. Stoga, poželjno je deci postaviti redovne i vremenski ustaljene obroke. Obavezno odredite okvirnu satnicu obroka, trudite se da je poštujete i da svima za to vreme bude prijatno i lepo. Takođe, treba odrediti pravila ponašanja za vreme jela, koja uključuju npr. da nema korišćenja telefona za stolom, nema ustajanja za vreme jela, itd… Pravila treba da važe za sve, kako za decu, tako i za odrasle.
Zdravlje Vašeg deteta i razvoj zdravih navika je najvažniji prioritet, koji treba da održavate u kontinuitetu i kada dete krene u vrtić, mesto gde provodi najveći deo dana. Jelovnike u PU HAPPY KIDS pravi licencirani nutricionista, koji se trudi da obroci zadovoljavaju potrebe dece po normama i standardima. U našoj kuhinji i najizbirljivija deca probaju i prihvataju nove ukuse hrane, koje su pre odbijali, jer u društvu drugara je sve slađe i lepše. Za taj uspeh su zaslužne i veštine i umeća naših zaposlenih da lepo serviraju hranu. I ostali principi kojima se podržava zdrava ishrana se neguju u vrtiću. Obroci se poslužuju svakog dana u isto vreme, a mališani HAPPY KIDS-a, u zavisnosti od uzrasta i njihovih mogućnosti, zajedno sa svojim vaspitačima učestvuju u procesu postavljanja stola. U vrtiću se bonton tokom jela poštuje i od strane dece i od strane odraslih.