Upoznajmo morbile (male boginje)
Male boginje su akutno, virusno, veoma zarazno oboljenje. U prošlosti ovo je bila veoma česta bolest male dece, koja je nekad ostavljala teške posledice.
Deset do dvadeset dana od prodiranja virusa u organizam (inkubacija) počinju da se ispoljavaju simptomi bolesti praćeni temperaturom 38 – 40 stepeni. Dete ima glavobolju, jezu, malaksalo je i uznemireno. Posle 2 do 4 dana od pojave temperature počnu da mu suze oči i smeta mu svetlo, noc curi, boli ga i grebe u grlu. Počinje da kašlje suvo i uporno, a pošto mogu da budu zahvaćena i creva moguć je bol u trbuhu i dijareja.
Tipično za ovu bolest je da dete izgleda kao da je uplakаno. Lice mu je zajapureno i natečeno. Očni kapci su otečeni, crveni, vežnjače su crvene, a oči suze. Nosić curi, grlo je crveno, a na plućima se čuju znaci bronhitisa. Tipično za male boginje je da se na napcu vide crvene mrlje zvezdastog oblika i nejasnih granica. Koplikove mrlje ne moraju uvek da se vide, ali ako ih ima, to je siguran znak da su u pitanju male boginje. One se nalaze na sluzokoži unutrašnje strane obraza. Izgledaju kao ugriz prosut po jako crvenoj sluzokoži. Te bele mrlje su veličine čiodine glave i ne mogu da se skinu špatulom. U ovoj fazi bolesti simptomi se ublažavaju, temepartura pada i ako se ne vide Koplikove mrlje, može se pomisliti da detetu prolazi jedan običan nazeb.
Koplikove mrlje “sačekaju” izbijanje ospe i zadrže se 2 – 3 dana. Temperatura koja se spustila, ponovo raste na 38 – 40 stepeni i ostaje visoka naredna 2 – 3 dana, to jest sve dok ospice izbijaju. Važno je da znate, ako je i posle toga temperatura visoka ili ako je skočila po treći put, to znači da je došlo do komplikacija. Ospe su ovalne, veličine sočiva i jasno ružičaste boje. Koža izgleda kao da je dete poprskano svetlo crvenim bojom po licu i telu. Nekada su ospe retke, a nekada toliko guste da se dodiruju.
Ospe imaju svoj red izbijanja. Prvo se javljaju iza ušiju, zatim na kosmatom delu glave, vratu i licu. Za 2 – 3 dana ospe se spuštaju naniže ka trupu i nogama. Blede istim redom kako su se i javljale, tako da na licu postaju bakarne, pa žućkaste, dok su na nogama još uvek ružičaste. Zadržavaju se 3 – 6 dana. Na njihovom mestu ostaju tamne mrlje, koje će perutanjem da se izgube za nedelju do dve nedelje.
Kod težih oblika bolesti visoka temperature može biti praćena izraženim psihomotornim nemirom i kolapsom. Kod male dece, posebno one sa istorijom infekcija disajnih puteva, male boginje se javljaju uz otežano disanje i uporni kašalj. Sa druge strane, retko se javljaju kod odraslih, a kada se jave, opšte stanje je teže i temperatura je viša.
Komplikacije malih boginja
Bronhopneumonija (zapaljenje pluća), brohiolitis (zapaljenje kojim su zahvaćeni najsitniji disajni putevi), laringitis (dete je promuklo, a pri udahu se čuje “huk”).
Terapija
Terapija malih boginja podrazumeva više od uzimanja lekova. Dete treba da leži u svetloj i provetrenoj prostoriji. Svetlo se prigušuje samo ako detetu smeta. Bolesno dete se presvlači i kupa kao i inače. Ne treba dete terati silom da jede, ali je važno da unosi dovoljno tečnosti. Preporučuje se uzimanje supica i voća. Po potrebi se primenjuju lekovi protiv temperature, sirup protiv kašlja i čisti se nosić.
Preventiva
Zaštita od ove bolesti je vakcinacija. Deca sa godinu dana primaju MMR (Morbili-Mumps/zauške – rubeola).