SAVETI ZA USKLAĐEN RASPORED SPAVANJA
OD JASLENOG DO PREDŠKOLSKOG UZRASTA
Spavanje je od vitalnog značaja za kognitivni razvoj i povezan je sa mnoštvom pozitivnih ishoda, kao što su bolja koncentracija i pamćenje, adekvatna težina, emocionalna regulacija, bolji imunitet, veća izdržljivost. Kvalitetan san je neophodan posebno u dečjem uzrastu. Mozak se kod dece razvija veoma brzo, te im zato samo noćni san nije dovoljan. Pored noćnog spavanja, deca u predškolskom periodu treba da imaju i redovne dnevne odmore, te je podjednako važno uspostaviti ritam dnevnog i noćnog spavanja kod dece.
Uspavljivanje deteta i redovan san predstavlja ogromno iskušenje za porodicu. Nedovoljna količina sna kod deteta tokom dana i noći, može da prouzrokuje žrtvovanje roditeljskog sna. Verovatno ste zbog loše prospavane noći bili uspavani, usporeni i mrzovoljni, sa poteškoćama u dnevnom funkcionisanju i komunikaciji. Loš san onemogućava da kognitivno i fizički budete sposobni da efektno iznesete i savladate svakodnevne aktivnosti. Isto važi i za decu koja ne spavaju dovoljno i redovno!
Mnogi roditelji nam se obraćaju za pomoć pitajući se na koji način mi uspevamo da uspavamo njihovo dete tokom boravka u vrtiću, a koje, suprotno tome, kod kuće neće da spava. Naš odgovor je da zaista nema tajne. To je samo deo rutine i navike. Dok mi, u predškolskoj ustanovi HAPPY KIDS, pružamo određenu dozu fleksibilnosti za individualne planove, potrebe i aktivnosti svakog deteta, vreme za spavanje se odvija svakodnevno i u isto vreme. Mi ohrabrujemo i savetujemo roditelje da prate ustaljeni ritam i rutine spavanja u vrtiću, kako bi ih sami primenjivali kod kuće.
Uspostavljanje svakodnevnih rituala i rutine je korisno i poželjno za decu u svim uzrastima. Ponavljanje određenih aktivnosti iz dana u dan, npr. večera – kupanje – čitanje – spavanje omogućiće deci da nauče šta sledi nakon određene radnje, Na taj način mališani jačaju osećaj sigurnosti, a ujedno im pomaže da kasnije uspostave određeni red u samostalnom organizovanju aktivnosti.
Ako mislite da ćete se boriti sa Vašim detetom kod kuće kako bi krenulo na spavanje i da će Vam uspostavljanje rutine spavanja doneti neku vrstu opterećenja, probajte da iskoristite savete koje Vam nudi stručni tim PU HAPPY KIDS.
Saveti za veoma malu decu, jaslenog uzrasta:
Pratite ponašanje svog deteta, a posebno obratite pažnju na njegove oči! Kada primetite da je umorno i da mu se spava stavite ga u krevet. Izbegavajte da stavljate svog mališan u krevet tek kada zaspi. Podstaknite svoje detence da zaspi samostalno i da stekne samopouzdanje, tako što nećete dolaziti „u pomoć” do kreveta svaki put kada čujete da Vašе mezimče napravi neki pokret! Kada je dnevno spavanje u pitanju stimulišite dete za popodnevni odmor uz pomoć određenog pokreta, Vašeg glasa (npr. tako što ćete tiho otpevati neku pesmu), pomoću svetlosti (tako što ćete zatamniti sobu). Nezavisno od toga da li je u pitanju dnevni odmor ili noćno spavanje podesite okruženje tako da bude adekvatno za spavanje.
Bez obzira na to što je Vaše dete veoma malo nemojte zaboraviti da uspostavite određeni sled aktivnosti u kojima ćete zajedno uživati, a koje će ujedno najaviti odlazak na spavanje.
Za decu vrtićkog i predškolskog uzrasta:
Neka vam nikada ne bude teško da objasnite i razgovarate sa detetom zašto su zdrave navike za spavanje značajne. Pre odlaska na spavanje provedite prijatno vreme sa svojim detetom igrajući se ili baveći se nekom zajedničkom aktivnosti u kojoj ćete oboje uživati i opustiti se. Pronađite rituale kojima će se dete radovati, umesto što će na različite načine pokušavati da ih izbegne. Čitanje pred spavanje, šaputanje tajni, izmišljanje avantura, priča, pravljenje planova i dogovora za naredni dan su samo neke od aktivnosti kojima se dete može radovati. Odmah nakon zavšetka zajedničkih aktivnost smestite dete u krevet budno, poljubite ga i poželite mu lepe snove.
Bilo da je u pitanju dnevni odmor ili noćno spavanje, izbegavajte da navikavate dete i sebe da ležite sa njim dok ne zaspi. Naprotiv, podstičite i hrabrite svog mališana da se oslanja na ljubav i poverenje, da pored sebe ima stvari koje mu ulivaju sigurnost. Dozvolite mu da pored sebe ima takozvane prelazne predmete kao što su ćebence ili plišane životinje.
Posebno je važno da iz sobe uklonite sve ono za šta smatrate da detetu odvlači pažnju, kao što su tablet, mobilni telefon, televizor, itd. U tom slučaju nemojte osećati krivicu i misliti za sebe da ste loš roditelj, jer svom mališanu činite veliku uslugu i dobrobit.