Kako da uz decu radite od kuće, a da zadržite mir u porodici
U okolnostima vanrednog stanja tokom kog su vrtići zatvoreni, a bake i deke nedostupne za pomoć, roditelji su ostali bez značajnih resursa podrške za čuvanje i brigu o svojoj deci. Mnogi od njih imaju obavezu rada od kuće, koja podrazumeva stresno balansiranje između radnih obaveza, zadataka i rokova, kućnih poslova i zadovoljavanja potreba svojih mališana. Sa produžavanjem ovakvih okolnosti, postaje sve teže istovremeno ispunjavati profesionalnu i ulogu roditelja. Ipak, uspešna organizacija olakšava situaciju i čini je podnošljivom za sve članove porodice. Nudimo nekoliko predloga koji vam u tome mogu pomoći.
Budite otvoreni sa svojim poslodavcem
Budite iskreni sa svojim rukovodiocem i kolegama u vezi porodičnih obaveza koje takođe zahtevaju vaše vreme i pažnju. Otvorena komunikacija će ojačati odnos poverenja, a skorašnje ankete potvrđuju da menadžeri i poslodavci pokazuju veliko razumevanje prema svojim zaposlenima i njihovim porodičnim okolnostima koje utiču na produktivnost i obim angažovanja od kuće. Šta više, oni najčešće polaze od svog iskustva kada postavljaju očekivanja od zaposlenih. Važno je da jasno iskomunicirate svoju viziju rada od kuće i na koji način možete da ga organizujete. Proverite i mogućnost zadržavanja fleksibilnosti u pogledu broja radnih sati i dinamike rada tokom dana. Kada postignete dogovor, informišite svog poslodavca ukoliko iz nekog razloga niste u mogućnosti da ga ispoštujete.
Uredite radno mesto kod kuće i postavite granice
Izaberite kutak u svom domu koji vam može obezbediti privatnost i izolovanost od dece i drugih članova porodice i preuredite ga za potrebe obavljanja posla. Postojanje ovakvog prostora će vam olakšati promenu iz uloge roditelja u profesionalnu ulogu i olakšati obavljanje posla. Ukoliko je moguće, dobro je da vaša kućna kancelarija bude odvojena prostorija koja će zatvorenim vratima signalizirati ukućanima da vas ne uznemiravaju. Ukoliko na raspolaganju imate deo sobe koju koriste i ostali članovi porodice, dogovorite sa njima znak koji će signalizirati da ne treba da vas ometaju. Jedna od najvećih prednosti rada od kuće jeste što imate priliku da stvorite radno okruženje koje najbolje odgovara vašim navikama i potrebama.
Podelite odgovornosti i zaduženja
Ukoliko i vaš partner radi od kuće, podelite odgovornosti i zaduženja sa njim, ali i decom. Neka svakom članu porodice bude jasno šta se od njega očekuje. Kada je organizacija između roditelja u pitanju, komunicirajte unapred u vezi zakazanih sastanaka kojima morate da prisustvujete i radnim obavezama koje ne možete da odložite i obezbedite da partner u to vreme bude dostupan za brigu o deci. Međusobno poštujte svoje radne stilove i postavljene granice. Podržavajte jedno drugo i budite iskreni prema izazovima sa kojima se svakodnevno suočavate. Međusobno isplanirajte radne sate tako da nema dugih preklapanja. Možete i vizuelno da predstavite svoje planirane rasporede tako da je u porodici jasno kada je koji roditelj radno angažovan, a koji dostupan za potrebe dece.
Isplanirajte i poštujte dnevnu rutinu
Osmislite sebi (i svojim mališanima) dnevnu rutinu. Prvo počnite od sebe. Organizujte svoj dan imajući u vidu predstojeće poslovne i porodične obaveze. Šta god da radite tokom dana, posebno planirajte jutarnje rituale koji nam pomažu da se pripremimo za efikasan i uspešan predstojeći dan. Rutina je naročito važna za decu (na ovu temu pročitajte blog tekst Zašto dnevna rutina tokom vanrednog stanja čini da se dete oseća sigurno?).
Planiranje aktivnosti dnevne rutine za sve članove porodice pojašnjava očekivanja i ulogu svakoga od njih i olakšava funkcionisanje porodice kao celine.
Odvojite vreme za brigu o sebi
Kada smo prezauzeti obavezama koje se preklapaju, kao što je slučaj tokom rada od kuće uz decu, lako zaboravimo na sitnice koje čine da se osećamo dobro i zanemarujemo sopstvene potrebe. Briga o sebi je veoma važna naročito u okolnostima narušenog ritma funkcionisanja jer nas umiruje, puni energijom i omogućava da budemo adekvatna podrška sebi i svojoj deci u trenucima kada nam je podrška svima potrebna.